سرخط خبرها
خانه » دهان و دندان » دندانپزشکی در بارداری و درمان دندان مجاز است؟

دندانپزشکی در بارداری و درمان دندان مجاز است؟

بهتر است دهان و دندان هر خانم قبل از حاملگی بطور دقیق معاینه و در صورت نیاز درمان شود؛ اما، در بسیاری از موارد خانمهای حامله نیاز به درمانهای دندانپزشکی در بارداری پیدا می کنند. بهترین زمان برای انجام این درمان ها ماههای چهارم، پنجم و ششم است. در ماههای اول حاملگی خانمها مضطرب و عصبی هستند و تمایل به سقوط فشار خون، تهوع و استفراغ دارند و خطر سقط نیز زیاد است. در سه ماه آخر نیز جنین بزرگ است و وزن قابل توجهی دارد و قرار گرفتن مادر روی صندلی دندان پزشکی را با اشکال رو به رو می کند. بطور کلی درمان های دندانپزشکی در بارداری مستلزم رعایت نکته های خاصی است و باید مادر و جنین هر دو در نظر گرفته شوند. در موارد ضروری و اورژانس، بدون توجه به سن جنین، در صورت پرهیز از اشعه، داروهای مضر و فشارهای روحی و روانی می توان درمان های لازم را انجام داد. همچنین بهترین نصیحت به مادران، کم کردن نوبت های استفاده از غذاهای حاوی قند است.

دندانپزشکی در بارداری

ژنیویت و مراجعه به دندانپزشکی در بارداری

به نقل از مجله پزشکی آسان دنت طی دوران حاملگی به علت بالا رفتن سطح بعضی از هورمون ها (به خصوص افزایش میزان پروژسترون)، واکنش لثه ها به پلاک دندانی افزایش مییابد و امکان به وجود آمدن التهاب لثه (ژنژیویت) زیاد می شود که به آن ژنژیویت حاملگی می گویند. بنابراین رعایت بهداشت دهان و دندان و برداشتن پلاک دندانی و تمیز کردن مرتب دندان ها  و درمان های دندانپزشکی در بارداری اهمیت بیشتری مییابد. گاهی استفاده از قرصهای ضد بارداری نیز همین اثر را با شدت کمتری روی لثه می گذارد؛ در صورتی که، با وجود رعایت بهداشت، در دوران حاملگی دچار التهاب و خونریزی لثه شدید باید به دندانپزشک مراجعه کنید. همچنین جالب است بدانید که مصرف بعضی از داروها مانند دیلانتین سدیم (داروی ضد صرع) یا نیفدیپین (در افراد مبتلا به تنگی حاد یا مزمن عروق کرونر قلب) یا سیکلوسپورین (در افرادی که دارای عضو پیوندی مانند کلیه هستند)، میتواند سبب افزایش حجم لثه شده و در بعضی از موارد زمینه را برای ایجاد التهاب لثه حجیم شده فراهم می کند. لذا در این موارد حتما باید با پزشک معالج مشورت شود.

آیا حاملگی به سلامت دندان آسیب میزند؟

دندانپزشکی در بارداری

این فکر که طفل همه کلسیم دندانهای مرا گرفتن غلط است. اگر مقدار کلسیم رژیم غذایی مادر کافی باشد، مشکلی ایجاد نمی شود. اگر کلسیم موجود در رژیم غذای ناکافی باشد، ابتدا کلسیم مورد نیاز جنین تامین می شود و مقداری از کلسیم ممکن است از استخوان های مادر دریافت شود، نه از دندانهای او. البته در دوران حاملگی تغییرات هورمونی رخ میدهد و یکی از نتایج این تغییرات، متورم شدن لثه هاست. لثه های متورم، ذرات غذایی و باکتریی ها را در خود نگه می دارد، در نتیجه ممکن است بیماری لثه و پوسیدگی ایجاد شود. شما می توانید درد دندانتان را به حاملگی نسبت دهید؛ اما طفل را نباید مقصر بدانید. فقط به طور کامل دقت کنید یا مسواک بزنید، از نخ دندان استفاده کنید و روش تمیز کردن کامل دندان ها را از دندانپزشک یاد بگیرید.

دندان های طفل به طور مستقیم تحت تاثیر مادر است

۱- اگر مادر به دلیل عفونت ویروسی یا سایر عفونتها، تب کند (در ماههای پنجم تا نهم بارداری رخداد شایعی است) ممکن است تعادل دقیق نمکهای کلسیم و فسفر خون او به هم بخورد. این حادثه بر کیفیت و کمیت بافت یا منبع دندانی که در دهان جنین در حال شکل گیری اثر خواهد گذاشت. ۲- اگر پزشک برای مادر، آنتی بیوتیک تتراسایکلین تجویز کند، دندان های جنین در حال تکامل رنگ خواهند گرفت. ۳- اگر مادر حامله زایمان زودرس داشته باشد، ممکن است دندان های کودک تحت تاثیر قرار بگیرد. امروزه شواهدی در دست است مبنی بر اینکه کودکانی که در موعد مقرر به دنیا آمده اند، کمتر به پوسیدگی دندان مبتلا می شوند.

 از بین رفتن دندان های مادر با تولد هر فرزند

دندانپزشکی در بارداری

این گفته خانم های قدیمی که در هر آبستنی و با تولد هر فرزند یک دندان مادر از بین می رود، صحت ندارد و اگر بعضی از خانمها تجربه دارند که در این دوران، پوسیدگی یا خرابی دندان هایشان بیشتر اتفاق افتاده است، ممکن است به دلیل کوتاهی در نظافت و بهداشت دندان هایشان و غفلت از رفتن به دندانپزشکی در بارداری باشد. یا به علت هوس، در فواصل بین غذاهای اصلی و در دفعات متعدد به خوردن خوراکی های متفرقه و موادی که حاوی مواد قندی قابل تخمیر بودهاند، پرداخته اند؛ بنابراین خانمهای حامله باید مواد فوق، به خصوص شیرینی جات را به موقع و با غذاهای اصلی میل کنند که در این صورت ضرر و خطر آنها برای دندانها کمتر خواهد بود.

منبع: http://www.asandent.com

(No Ratings Yet)
Loading...

همچنین ببینید

هر آنچه باید از هیپنوتیزم در دندان پزشکی بدانید

یکی از هنر های مرموز در دنیای بشریت ، هیپنوتیزم بوده است . مگر می …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *