سرخط خبرها
خانه » دهان و دندان » چه زمانی باید به دندان پزشک برای جراحی فک مراجعه کرد؟

چه زمانی باید به دندان پزشک برای جراحی فک مراجعه کرد؟

اگر نگوییم که نقش فک ها در عملکرد دهان از دندان ها بیشتر نیست ، مسلما کمتر هم نمی باشد . در تعریف فک معمولا به نقش این آرواره ها در جوییدن اشاره شده است . مشکلات فک دارای طیف وسیعی می باشند که گاها ما مجبور می شویم برای رفع انها به دندان پزشک مراجعه کنیم و از جراحی فک استفاده کنیم . انجام این عمل ها نیازمند دانش و مهارت بالایی می باشد و به همین دلیل است که باید برای این کار به دندان پزشکان متخصص و خبره مراجعه کنیم . اگر می خواهید بدانید که چه زمانی باید از جراحی فک اسنفاده کنید ، در ادامه با ما در مجله دندان پزشکی آسان دنت همراه باشید .

جراحی فک

ایجاد شکستگی در فک و دندان

رایج ترین دلیل برای انجام جراحی فک ، در شکستگی های دندان و فک می باشند . چنین مشکلاتی می توانند بر اثر وارد شدن ضربه های سنگین به صورت و دندان ها ایجاد شوند . به عنوان مثال نداشتن کمربند ایمنی در تصادفات یا برخورد های نزدیک . انجام عمل های مربوط به صورت نسبت به سایر اندام های بدن سخت تر و پیچیده تر می باشد . جا انداختن فک ها ، تقدم و تاخر ، همگی نیازمند اندازه گیری های میلی متری می باشند که اگر دست انجام نشوند ، جراحی با موفقیت صورت نخواهد گرفت .

داشتن تمور یا کیست های دندانی

همان طور که می دانید تومور ها بر اثر سرطان ایجاد می شوند و برای درمان انها باید تومور را از بدن خارج کنیم . برای اینکه توموری را از دهان خارج کنیم باید فک را جدا کنیم و چندین دندان را بر داریم که مسلما برای چنین کار هایی باید فک را جراحی کنیم . همان طور که در بالا گفته شد انجام این عمل ها بسیار سخت و پیچیده می باشد . کیست های دندانی نیز ضایعه هایی هستند که باید از دهان خارج شوند و برای این کار باید فرد به زیر تیغ جراحان برود .

جراحی ارتوگناتیک

این عمل یکی از تخصصی ترین جراحی ها برای متخصصین فک می باشد . معمولا در این عمل ها افرادی که دچار مشکلات بد شکلی در فک و صورت خود هستند ، زیر تیغ جراحی می روند . به عنوان مثال مشکلات ژنتیکی مانند چفت نشدن دندان ها روی فک های زیرین یا اندازه نبودن دو فک بالایی و پایینی از جمله این موارد می باشند . ممکن است که بعضی از اختلالات دندانی باعث ایجاد مشکل در تنفس شود که برای رفع کردن این مشکل نیز باید از جراحی فک استفاده کرد .

جراحی فک

جراحی فک برای ایمپلنت

یکی دیگر از عمل های تخصصی در علم دندان پزشکی ، ایمپلنت می باشد . در این عمل برای افرادی که دندان های خود را از دست داده اند ، یک غالب فلزی کار گذاشته می شود که بر روی آن دندان های مصنوعی قرار می گیرند . برای این کار باید ابتدا دندان های اضافی را در بیاورند یا برای جا گذشتن میله فک را تا قسمتی جا به جا بکنند . این عمل چند سالی است که در ایران جا افتاده است و بیماران زیادی از آن استفاده کرده اند .

منبع : http://www.asandent.com

(No Ratings Yet)
Loading...

همچنین ببینید

هر آنچه که باید در مورد لوزه سوم در بدن بدانیم

شاید بیشتر مردم فکر کنند که تنها اندام هایی که به دندان پزشکی مربوط هستند …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *