سرخط خبرها
خانه » دهان و دندان » هر آنچه که باید در مورد لوزه سوم در بدن بدانیم

هر آنچه که باید در مورد لوزه سوم در بدن بدانیم

شاید بیشتر مردم فکر کنند که تنها اندام هایی که به دندان پزشکی مربوط هستند ، دندان ها ، لثه ها ، لب ها و زبان باشند . اما در واقع اندام هایی زیادی هستند که مربوط به رشته دندان پزشکی می باشند و در صورت مشکل تنها دندان پزشکان می توانند اقدام به بهبود آنها بکنند . یکی از این اندام ها که شاید کمتر هم شناخته شده باشد ، لوزه سوم می باشد . متاسفانه بیشتر مردم در مورد این اندام اطلاعاتی ندارند . به همین دلیل است که اگر شما با ما در این مقاله از مجله دندان پزشکی آسان دنت همراه باشید می توانید در مورد لوزه سوم بیشتر آگاه شوید .

لوزه سوم

لوزه سوم چیست ؟

در دهان شما تعداد زیادی غده لنفاوی وجود دارند . این غده ها در قسمتی جمع شده اند که نسبت به سایر نقاط برجسته تر می باشد . این برجستگی ها را ما لوزه سوم می گوییم که البته بیشتر در نواحی حلق -بینی و پشت بینی قرار دارند . اگر در اندازه حجم این غذه های لنفاوی تغییری ایجاد شود ، منجر به ایجاد مشکلاتی برای فرد می شود . البته گاهی این افزایش حجم ناشی از واکنش سلول های دفاعی موجود در لوزه می باشد که در حال مبارزه با التهابات و آلودگی ها می باشد .

چه مشکلاتی بروز می دهد ؟

افزایش این غده ها می تواند بر روی جریان های لنفاوی فشار وارد کند و به این طریق در تخلیه لنفاوی از سینوس ها و بینی دچار مشکل شود . این امر باعث بروز عفونت های مکرر سینوسی و بینی می شود . این بزرگ شدن حتی می تواند بر روی گوش و شیپور استاش نیز تاثیر بگذارد و باعث شود تا دهانه خروجی ان بسته شود و در نهایت منجر به عفونت شود . از آنجایی که این شیپور در کودکان کوتاه تر و افقی تر می باشد ، بسته شدنش می تواند عوارض شدیدتری بر روی آنها بگذارد که در اینجا به انها اشاره می کنیم .

عوارض بلند مدت

از جمله مشکلاتی که می تواند برای این کودکان رخ بدهد ، این است که فشار خون اولیه انها افزایش پیدا می کند . چرا که در هنگام خواب بدن نمی تواند اکسیژن کافی برای اندام ها را تامین کند و به همین دلیل است که قلب پمپاژ خون را افزایش می دهد . متاسفانه این عمل قلب باعث می شود تا فشار در قوس آئورت قلب افزایش پیدا کند و در نهایت فشار خون کلی بالا برود . یکی از واکنش های کودکان به این مشکل شب اداری می باشد .

عوارض کوتاه مدت

بعضی از این عوارض می توانند خود را به سرعت نشان دهند و شما متوجه انها بشوید . از انجا که کودکان نمی توانند از راه بینی تنفش کنند ، در هنگام خواب مجبور هستند از راه دهان تنفس کنند و به همین دلیل است که دچار اختلال خواب می شوند . این کودکان بیشتر در صبح دچار خستگی و پف کردگی چشم هستند چرا که شب ها دچار اختلال در خواب هستند . از دیگر مشکلت اولیه می توان به آبریزش از دهان هنگام خوابیدن ، شب ادراری، التهاب گوش و التهاب سینوس اشاره کرد .

درمان

برای بر طرف کردن این مشکل می توان از دو راه استفاده کرد . در راه اول دکتر تشخیص می دهد که می تواند با تجویز دارو های خاصی این تورم و برجستگی غده های لنفاوی را از بین ببرد . در روش دوم اگر نتوان با استفاده از دارو ها غده ها را به حالت اولیه برگرداند ، باید جراحی صورت بگیرید . پزشکان در انجام این عمل های جراحی ، لوزه سوم را از بدن فرد خارج می کنند . اگر این عمل انجان نشود می تواند در آینده مشکلات بسیار خطرناک تری ایجاد کند .

منبع : http://www.asandent.com

(No Ratings Yet)
Loading...

همچنین ببینید

هر آنچه باید از هیپنوتیزم در دندان پزشکی بدانید

یکی از هنر های مرموز در دنیای بشریت ، هیپنوتیزم بوده است . مگر می …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *